Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Bydgoszczy
ZAPROSZENIE
Relacja w programie "Zbliżenia" 1.10.2022
Budował między ludźmi mosty, szukał tego co łączy, a nie dzieli. Polityk, dyplomata, historyk, publicysta, ale też człowiek z ogromnym bagażem życiowym, w którym znalazło się i powstanie warszawskie i obóz w Auschwitz, i walka w AK. W Collegium Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyły się uroczystości z okazji setnych urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego, podczas których przypomniane zostały dokonania, nieżyjącego już, Ministra Spraw Zagranicznych.
Władysław Bartoszewski historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, polityk i dyplomata. Były minister spraw zagranicznych. W tym roku obchodziłby setne urodziny.
- Swoje życiowe motto zamykał w jednym krótkim zdaniu - „Warto być przyzwoitym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.
Jak nikt, po II Wojnie Światowej głośno mówił o pojednaniu polsko-niemieckim. Mimo że sam był więźniem Auschiwtz, widział wiele i wiele też przeżył, ale potrafił wybaczać.
Zawsze był za tym, żebyśmy się przyjaźnili z Niemcami. My, jako towarzystwo postanowiliśmy, że trzeba uczcić jego postać i zorganizowaliśmy uroczystość na jego cześć
- powiedziała Danuta Szczepaniak-Kucik z Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bydgoszczy.
To uroczystość z okazji setnych urodzin Władysława Bartoszewskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo polsko-niemieckie w Bydgoszczy i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Wśród gości zaproszonych na uroczystość znalazł się m. in. ambasador Niemiec w Polsce.
- Nieważne co mówił, tylko jak mówił. Z doświadczeniem, z przejęciem, często z humorem, dowcipem - wspomina Thomas Bagger, ambasador Niemiec w Polsce.
Zawsze mówił, że człowiek może być dobry i zły. O problematyce związanej z życiem i działalnością Bartoszewskiego i pojednaniu polsko-niemieckim dyskutowali też uczniowie, którzy wzięli udział w debacie oksfordzkiej.
- Do takich debat przygotowujemy się całe życie, zbierając doświadczenie, zapoznając się z historią, która jeżeli mówimy o relacjach polsko-niemieckich nie była łatwa - podkreśla Tymoteusz Sobczak, I LO w Nakle n. Notecią.
- Naszym celem jest to, żeby zainteresować postacią, jego osobowością, przesłaniem - mówi Kamila Łączna z Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bydgoszczy.
Decyzją Senatu rok 2022 został nazwany rokiem Władysława Bartoszewskiego.
https://bydgoszcz.tvp.pl/63088220/100-rocznica-urodzin-wladyslawa-bartoszewskiego
Relacja w "Gazecie Wyborczej" 3.10.2022
Debata oksfordzka na UKW w Bydgoszczy dla uczczenia Roku Władysława Bartoszewskiego.
Czteroosobowe zespoły młodzieżowe debatowały w sobotę na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ich słownym potyczkom przysłuchiwali się ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger i polscy parlamentarzyści.
Debata oksfordzka w Collegium Copernicanum na UKW zorganizowana została przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Bydgoszczy, aby uczcić przypadający na 2022 - Rok Władysława Bartoszewskiego. Prof. Bartoszewski sam przeżył okropieństwa II wojny światowej, będąc więźniem w Auschwitz, a mimo tego był jednym z największych orędowników pojednania polsko-niemieckiego. - Nienawiść, totalizm dzieliły ludzi, normalnych ludzi, Europejczyków. Ta nienawiść była chorobą - uważał prof. Bartoszewski.
Właśnie relacje polsko-niemieckie, ale też polsko-żydowskie czy polsko-ukraińskie były osnową debaty oksfordzkiej zatytułowanej "Gołąb Pokoju, Orędownik Pojednania Niemieckiego i Dialogu Międzynarodowego". Uczestniczyły czteroosobowe zespoły mówców z bydgoskich szkół ponadpodstawowych. Jak sami przyznawali, przygotowania do debaty były dla nich bardzo inspirujące. - Gdyby na świecie było więcej tak mądrych i dobrych ludzi jak prof. Bartoszewski, to na pewno nie dochodziłoby do wojen - mówili.
Gościem specjalnym spotkania był ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger, konsul Niemiec w Bydgoszczy - Jarosław Kuropatwiński, a także europoseł Radosław Sikorski oraz posłowie Jan Szopiński i Dariusz Kurzawa. Nie zabrakło też rektora UKW prof. Jacka Woźnego, a władze miasta reprezentował wiceprezydent Bydgoszcz Michał Sztybel. Zjawili się także przedstawiciele towarzystw polsko-niemieckich z innych części Polski.
Debatę współorganizowało m.in. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Wydziału Historycznego UKW w Bydgoszczy. W jego imieniu referat wygłosił dr Sławomir Łaniecki. Zapraszając na debatę, nawiązał do słów prof. Bartoszewskiego: "Droga Polski do Europy prowadzi przez Niemcy, czyli poprzez pojednanie i współpracę z Niemcami, czyli odwrócenie tego paradygmatu 1000-letniej wrogości". - Myśl ta nabiera szczególnego znaczenia dziś - podkreśla dr Łaniecki.
Relacja na stronie I Liceum Ogólnokształcącego im.Bolesława Krzywoustego w Nakle n.Notecią 3 października 2022r.
Wiktor Duliba laureatem głównej nagrody konkursu "Władysław Bartoszewski w 100-lecie urodzin"
1 października 2022 r. w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum w Bydgoszczy odbyła się uroczystość "Dialog. Pojednanie. Pokój. Władysław Bartoszewski w 100. rocznicę urodzin" zorganizowana przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Towarzystwo Polsko-Niemieckie. Patronat nad wydarzeniem objęli Ambasador Niemiec Thomas Bagger, JM Rektor UKW w Bydgoszczy Jacek Woźny, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, europoseł Radosław Sikorski oraz Starostwo Powiatu Nakielskiego. Dokonania prof. W. Bartoszewskiego - byłego ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995 i 2000-2001 oraz Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w latach 2001-2015 przedstawił w swoim referacie dr Sławomir Łaniecki z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy.
W trakcie uroczystości nastąpiła ceremonia wręczenia głównej nagrody Konkursu "Władysław Bartoszewski w 100-lecie urodzin", którego laureatem został Wiktor Duliba - uczeń klasy 1 mi I LO im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Praca konkursowa Wiktora w formie prezentacji multimedialnej zyskała szczególne uznanie za walory merytoryczne i estetyczne. Zaproszeni goście, w tym dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli również w debacie oxfordzkiej przygotowanej przez reprezentacje uczniowskie z bydgoskich szkół.
"Warto być przyzwoitym, choć nie zawsze się opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto" - słowa prof. W. Bartoszewskiego wybrzmiewały niejednokrotnie podczas urodzinowej gali Wybitnego Polaka, Wielkiego Europejczyka, Orędownika Dialogu, Pokoju i Pojednania Międzynarodowego i niech niosą się szerokim echem.
Dostęp do filmów ze spotkania
1. wykład https://youtu.be/1sM0vkNMu44
2. debata https://youtu.be/ADNoGQvjPC0
3. koncert https://youtu.be/StkCWBCtQGQ