top of page

ZAPROSZENIE
 

IMG_20221011_123355.jpg
IMG_20221011_123457.jpg
IMG_20221011_123511.jpg
IMG_20221011_123445.jpg

Relacja w programie "Zbliżenia" 1.10.2022
 

Budował między ludźmi mosty, szukał tego co łączy, a nie dzieli. Polityk, dyplomata, historyk, publicysta, ale też człowiek z ogromnym bagażem życiowym, w którym znalazło się i powstanie warszawskie i obóz w Auschwitz, i walka w AK. W Collegium Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyły się uroczystości z okazji setnych urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego, podczas których przypomniane zostały dokonania, nieżyjącego już, Ministra Spraw Zagranicznych.

Władysław Bartoszewski historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, polityk i dyplomata. Były minister spraw zagranicznych. W tym roku obchodziłby setne urodziny.

- Swoje życiowe motto zamykał w jednym krótkim zdaniu - „Warto być przyzwoitym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.

Jak nikt, po II Wojnie Światowej głośno mówił o pojednaniu polsko-niemieckim. Mimo że sam był więźniem Auschiwtz, widział wiele i wiele też przeżył, ale potrafił wybaczać.

Zawsze był za tym, żebyśmy się przyjaźnili z Niemcami. My, jako towarzystwo postanowiliśmy, że trzeba uczcić jego postać i zorganizowaliśmy uroczystość na jego cześć

- powiedziała Danuta Szczepaniak-Kucik z Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bydgoszczy.

To uroczystość z okazji setnych urodzin Władysława Bartoszewskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo polsko-niemieckie w Bydgoszczy i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Wśród gości zaproszonych na uroczystość znalazł się m. in. ambasador Niemiec w Polsce.


- Nieważne co mówił, tylko jak mówił. Z doświadczeniem, z przejęciem, często z humorem, dowcipem - wspomina Thomas Bagger, ambasador Niemiec w Polsce.

Zawsze mówił, że człowiek może być dobry i zły. O problematyce związanej z życiem i działalnością Bartoszewskiego i pojednaniu polsko-niemieckim dyskutowali też uczniowie, którzy wzięli udział w debacie oksfordzkiej.

- Do takich debat przygotowujemy się całe życie, zbierając doświadczenie, zapoznając się z historią, która jeżeli mówimy o relacjach polsko-niemieckich nie była łatwa - podkreśla Tymoteusz Sobczak, I LO w Nakle n. Notecią.

- Naszym celem jest to, żeby zainteresować postacią, jego osobowością, przesłaniem - mówi Kamila Łączna z Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bydgoszczy.

Decyzją Senatu rok 2022 został nazwany rokiem Władysława Bartoszewskiego.

https://bydgoszcz.tvp.pl/63088220/100-rocznica-urodzin-wladyslawa-bartoszewskiego

Relacja w "Gazecie Wyborczej" 3.10.2022

Debata oksfordzka na UKW w Bydgoszczy dla uczczenia Roku Władysława Bartoszewskiego.

Czteroosobowe zespoły młodzieżowe debatowały w sobotę na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ich słownym potyczkom przysłuchiwali się ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger i polscy parlamentarzyści.
Debata oksfordzka w Collegium Copernicanum na UKW zorganizowana została przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Bydgoszczy, aby uczcić przypadający na 2022 - Rok Władysława Bartoszewskiego.  Prof. Bartoszewski sam przeżył okropieństwa II wojny światowej, będąc więźniem w Auschwitz, a mimo tego był jednym z największych orędowników pojednania polsko-niemieckiego. - Nienawiść, totalizm dzieliły ludzi, normalnych ludzi, Europejczyków. Ta nienawiść była chorobą - uważał prof. Bartoszewski
.

 

Właśnie relacje polsko-niemieckie, ale też polsko-żydowskie czy polsko-ukraińskie były osnową debaty oksfordzkiej zatytułowanej "Gołąb Pokoju, Orędownik Pojednania Niemieckiego i Dialogu Międzynarodowego". Uczestniczyły czteroosobowe zespoły mówców z bydgoskich szkół ponadpodstawowych. Jak sami przyznawali, przygotowania do debaty były dla nich bardzo inspirujące. - Gdyby na świecie było więcej tak mądrych i dobrych ludzi jak prof. Bartoszewski, to na pewno nie dochodziłoby do wojen - mówili.

Gościem specjalnym spotkania był ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger, konsul Niemiec w Bydgoszczy - Jarosław Kuropatwiński, a także europoseł Radosław Sikorski oraz posłowie Jan Szopiński i Dariusz Kurzawa. Nie zabrakło też rektora UKW prof. Jacka Woźnego, a władze miasta reprezentował wiceprezydent Bydgoszcz Michał Sztybel. Zjawili się także przedstawiciele towarzystw polsko-niemieckich z innych części Polski.

Debatę współorganizowało m.in. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Wydziału Historycznego UKW w Bydgoszczy. W jego imieniu referat wygłosił dr Sławomir Łaniecki. Zapraszając na debatę, nawiązał do słów prof. Bartoszewskiego: "Droga Polski do Europy prowadzi przez Niemcy, czyli poprzez pojednanie i współpracę z Niemcami, czyli odwrócenie tego paradygmatu 1000-letniej wrogości". - Myśl ta nabiera szczególnego znaczenia dziś - podkreśla dr Łaniecki.

GW (1).jpg
GW (2).jpg
GW (3).jpg
GW (5).jpg
GW (4).jpg
GW (6).jpg

Relacja na stronie I Liceum Ogólnokształcącego im.Bolesława Krzywoustego w Nakle n.Notecią  3 października 2022r.
 

Wiktor Duliba laureatem głównej nagrody konkursu "Władysław Bartoszewski w 100-lecie urodzin"

1 października 2022 r. w Sali Koncertowej Collegium Copernicanum w Bydgoszczy odbyła się uroczystość "Dialog. Pojednanie. Pokój. Władysław Bartoszewski w 100. rocznicę urodzin" zorganizowana przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Towarzystwo Polsko-Niemieckie. Patronat nad wydarzeniem objęli Ambasador Niemiec Thomas Bagger, JM Rektor UKW w Bydgoszczy Jacek Woźny, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, europoseł Radosław Sikorski oraz Starostwo Powiatu Nakielskiego. Dokonania prof. W. Bartoszewskiego - byłego ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995 i 2000-2001 oraz Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w latach 2001-2015 przedstawił w swoim referacie dr Sławomir Łaniecki z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy.

W trakcie uroczystości nastąpiła ceremonia wręczenia głównej nagrody Konkursu "Władysław Bartoszewski w 100-lecie urodzin", którego laureatem został Wiktor Duliba - uczeń klasy 1 mi I LO im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Praca konkursowa Wiktora w formie prezentacji multimedialnej zyskała szczególne uznanie za walory merytoryczne i estetyczne. Zaproszeni goście, w tym dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli również w debacie oxfordzkiej przygotowanej przez reprezentacje uczniowskie z bydgoskich szkół.

"Warto być przyzwoitym, choć nie zawsze się opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto" - słowa prof. W. Bartoszewskiego wybrzmiewały niejednokrotnie podczas urodzinowej gali Wybitnego Polaka, Wielkiego Europejczyka, Orędownika Dialogu, Pokoju i Pojednania Międzynarodowego i niech niosą się szerokim echem.

 

 

 

 

1LONakło (4).jpg
1LONakło (3).jpg
1LONakło (2).jpg
1LONakło (5).jpg
1LONakło (9).jpg
1LONakło (10).jpg
1LONakło (6).jpg
1LONakło (8).jpg
1LONakło (7).jpg
1LONakło (14).jpg

Dostęp do filmów ze spotkania
 

1. wykład https://youtu.be/1sM0vkNMu44

2. debata https://youtu.be/ADNoGQvjPC0

3. koncert https://youtu.be/StkCWBCtQGQ
 

bottom of page